Mətbuat şərhi 18 aprel 2026
Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin nümayəndə heyəti 12-17 aprel tarixlərində Koreya Respublikasının Seul şəhərində işgüzar səfərdə olub. Səfər çərçivəsində dövlət maliyyəsinin rəqəmsal idarə olunması sahəsində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və qabaqcıl texnoloji həllərin tətbiqi məqsədilə seminar və təlimlər keçirilib.
Tədbir çərçivəsində İnteqrasiya olunmuş Maliyyə İdarəetmə Sistemləri (IFMIS) üzrə texniki potensialın artırılması, müasir rəqəmsal xəzinədarlıq həllərinin öyrənilməsi, qabaqcıl “dBrain+” platformasının funksional imkanları və texniki məsləhət layihələrinin hazırlanması məsələləri müzakirə edilib. Eyni zamanda, dövlət maliyyə nəzarəti və xəzinədarlıq proseslərinin rəqəmsallaşdırılması üzrə beynəlxalq təcrübə və innovativ texnoloji yanaşmaların tətbiqi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd olunub ki, iki ölkə arasında dövlət maliyyəsinin rəqəmsal idarə olunması üzrə əməkdaşlıq çərçivəsində Koreyanın dəstəyi ilə cari il ərzində Azərbaycanda yeni nəsil xəzinədarlıq informasiya sisteminin yaradılması, eləcə də maliyyə nəzarəti xidmətinin rəqəmsallaşdırılması məqsədilə “e-Nəzarət” informasiya sisteminin tətbiqi istiqamətində məsləhətçi dəstəyinin göstərilməsi nəzərdə tutulur. Sözügedən təşəbbüslər dövlət maliyyəsinin idarə olunmasında şəffaflığın artırılması, nəzarət mexanizmlərinin gücləndirilməsi və operativ qərar qəbuletmə imkanlarının genişləndirilməsinə xidmət edir.
Maliyyə Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən bu təşəbbüs dövlət maliyyəsinin idarə olunması sisteminin müasirləşdirilməsi, rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsi və institusional potensialın gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirilir.

Press release 18 April 2026
A delegation from the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan paid a working visit to Seoul, Republic of Korea, from April 12 to 17, 2026. As part of the visit, seminars and training sessions were held to review international best practices in digital public financial management and to explore the application of advanced technological solutions.
During the program, discussions focused on strengthening technical capacity in Integrated Financial Management Information Systems (IFMIS), exploring modern digital treasury solutions, reviewing the functional capabilities of the advanced dBrain+ platform, and developing technical advisory projects. Participants also exchanged views on international experience and innovative technological approaches to the digitalization of public financial control and treasury processes.
It was noted that, within the framework of bilateral cooperation on digital public financial management, and with the support of the Republic of Korea, advisory support is planned for this year for the development of a next-generation treasury information system in Azerbaijan. In parallel, advisory support will be provided for the implementation of the “e-Control” information system to support the digitalization of financial control services. These initiatives aim to enhance transparency in public financial management, strengthen control mechanisms, and expand the capacity for timely and effective decision-making.
The Ministry of Finance considers this initiative an important step toward modernizing the public financial management system, accelerating digital transformation, and strengthening institutional capacity.