Erməni silahlı qüvvələrinin təxribatlarına qarşı cavab tədbirləri barədə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
Sentyabrın 19-da Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki erməni silahlı qüvvələri bir sıra genişmiqyaslı hərbi təxribatlara və terror hücumlarına əl atıblar.
Belə ki, erməni kəşfiyyat-diversiya qrupları tərəfindən Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa avtomobil yolunda terror məqsədilə əvvəlcədən quraşdırılmış minaların partlaması nəticəsində mülki şəxslər və Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının hərbi qulluqçuları həlak olub və yaralanıb. Bununla yanaşı, ordumuzun bölmələri minaatanlardan və müxtəlif çaplı atıcı silahlardan atəşə tutulub. Nəticədə, Azərbaycan Ordusunun iki hərbi qulluqçusu yaralanıb.
Erməni silahlı qüvvələrinin bu kimi təxribatları davam etdirmək məqsədilə döyüş mövqelərini gücləndirməsi və bölmələrini yüksək döyüş hazırlığı səviyyəsinə gətirməsi Azərbaycan ordusunun bölmələri tərəfindən təsbit edilib.
Qarabağ iqtisadi rayonunda erməni silahlı qüvvələri tərəfindən gözlənilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısının alınması, habelə Üçtərəfli bəyanatın müddəalarının icrasının təmin olunması, Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin tərksilah edilərək ərazilərimizdən çıxarılması, onların hərbi infrastrukturunun zərərsizləşdirilməsi, dinc əhali, o cümlədən ərazidə aparılan bərpa-quruculuq işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilər və hərbi qulluqçularımızın təhlükəsizliyinin təmin olunması və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə bölgədə lokal xarakterli antiterror tədbirlərinə başlanılıb.
Görülən tədbirlər çərçivəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin ön xətt və dərinlikdə olan mövqeləri və uzunmüddətli atəş nöqtələri, eləcə də döyüş vasitələri və hərbi təyinatlı obyektləri yüksək dəqiqlikli silahların tətbiqi ilə sıradan çıxarılır.
Görülən tədbirlərin hədəfi müstəsna olaraq qanunsuz hərbi birləşmələr və hərbi infrastrukturdur.
Heç bir halda Azərbaycan tərəfi mülki əhalini hədəf almır. Bu xüsusda, erməni mülki əhalinin hərbi hədəflərdən uzaq durması zəruridir.
Azərbaycan tərəfi dəfələrlə bəyan edib ki, 10 noyabr 2020-ci ildə imzalanmış üçtərəfli bəyanatın müddəalarına zidd olaraq Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin mövcudluğunu davam etdirməsi regional sülh və sabitlik üçün ciddi təhlükə mənbəyidir.
Bölgədə sülh və sabitliyə nail olmağın yeganə yolu erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılması, qondarma rejimin buraxılmasıdır.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on measures taken in response to provocations of the Armenian armed forces
On September 19, Armenian armed forces stationed in the Garabagh region of Azerbaijan resorted to a number of large-scale military provocations and terror attacks.
As a result of the explosion of landmines planted by Armenian reconnaissance-sabotage groups on the Ahmadbayli-Fuzuli-Shusha road for the purpose of inflicting terror, civilians and servicemen of the Internal Troops of the Ministry of Internal Affairs were killed and wounded. Furthermore, units of Azerbaijan Army came under fire from mortars and small arms. As a result, two servicemen of Azerbaijan Army were injured.
Fortification of the positions and units being brought to the high combat readiness level by the Armenian armed forces was detected by the units of Azerbaijan Army.
Local counter-terrorism measures have been launched in the region to prevent possible large-scale provocations by the Armenian armed forces located in the Garabagh economic region, and to ensure the implementation of the provisions of the Trilateral Statement, as well as for the disarmament and withdrawal of units of the armed forces of Armenia from the territories of Azerbaijan, neutralization of their military infrastructure, and ensure the safety of peaceful population, civilian employees and military personnel involved in the reconstruction work carried out in the area and to restore the constitutional system of the Republic of Azerbaijan.
Within the measures taken, the positions of the formations of the armed forces of Armenia in the front lines and the rear areas, as well as long-term firing positions, and combat assets and military facilities are incapacitated using high-precision weapon systems.
The targets of the taken measures are exclusively illegal military formations and military infrastructure.
Azerbaijan does not target the civilian population. In this regard, it is necessary for the Armenian civilian population to stay away from military targets.
Azerbaijan has repeatedly stated that, the continuation of the existence of units of the armed forces of Armenia in the Garabagh region of Azerbaijan contrary to the provisions of the Trilateral Statement dated November 10, 2020, is a serious threat to regional peace and stability.
The only way to achieve peace and stability in the region is the unconditional and complete withdrawal of the Armenian armed forces from the Garabagh region of Azerbaijan and the dissolution of the puppet regime.