Koreyada yaşayan azərbaycanlılar 8 aprel tarixində Koreyanın paytaxtı Seul şəhərində dinc etiraz aksiyası keçirmişlər.
Cari ilin aprel ayının 2-dən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhə xəttindəki təxribatı nəticəsində yaranmış vəziyyətlə əlaqədar Koreyada yaşayan azərbaycanlılar, o cümlədən ButaAzərbaycan-Koreya Tələbə Təşkilatının üzvləri 8 aprel tarixində
Koreyanın paytaxtı Seul şəhərində dinc etiraz aksiyası keçirmişlər.
Aksiyanın əsas məqsədi son günlər Ermənistan qüvvələri tərəfindən atəşkəs rejiminin və beynəlxalq hüquq normalarının kobud şəkildə pozulması, eləcədə, Azərbaycanla təmas xəttində Ermənistan işğalçı qüvvələrinin təxribatçı cəhdləri və dinc əhalinin qətlə yetirməsi ilə əlaqədar baş vermiş hadisələrə Koreya ictimaiyyətinin diqqətini yönəltməkdən ibarət olmuşdur.
Seul şəhərinin mərkəzi rayonu olan Youido ərazisində keçirilmiş aksiyada 40 yaxın azərbaycanlı, türk, malaziya və koreyalı tələbələr iştirak etmişdir. Tədbir zamanı Ermənistanın əleyhinə “Ermənistan təcavüzkar ölkədir”, “Torpaqlarımızı tərk edin”, “Qarabağ bizimdir, bizim olacaq”, “Dünya birliyi Ermənistanın təcavüzkarlığını qınamalıdır” kimi müxtəlif şüarlar səsləndirilmişdir.

Press release 13 April 2016
Azerbaijanis living in Seoul, along with the members of “Buta” Azerbaijan-Korea Student Organization have organized a peaceful protest in capital Seoul on April 8, 2016 in connection with the situation as aresult of provocative acts by Armenian armed forces in the line of contact starting from April 2, 2016.
The main objective of the protest was drawing attention of korean society to the flagrant vilotaions of cease-fire regime and international law by Armenian armed forces, provocative attempts of armenian occuping forces and a number of civilians casualties in the line of contact.
In the protests organised in Youido, area of Seoul city, around 40 azerbaijani, turkish, malasian and korean students took part. During the protest “Armenia is an aggressor”, “Leave our territories”, “Karabakh is ours and will remain ours”, “World community must condemn Armenian aggression” slogans were shouted out.