Mətbuat şərhi 07 noyabr 2023
Prezident İlham Əliyev Koreya Respublikasının Ticarət və Sənaye Palatası sədrinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Bakı, 6 noyabr, AZƏRTAC
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 6-da Koreya Respublikasının Ticarət və Sənaye Palatasının və “SK Group” şirkətlər qrupunun sədri Çey Tae-vonun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Çey Tae-von ölkəmizdə sonuncu dəfə 12 il əvvəl olduğunu qeyd edərək, ötən dövr ərzində Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda baş verən inkişaf proseslərinin və qazanılan nailiyyətlərin onda dərin təəssürat oyatdığını dedi, bununla bağlı təbriklərini çatdırdı. Qonaq Azərbaycan ilə Koreya Respublikası arasında müxtəlif istiqamətlərdə iqtisadi əməkdaşlıq imkanlarını qeyd etdi.
Xüsusilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyasının tətbiqi ilə bağlı Koreya Respublikası şirkətinin təcrübəsi, Azərbaycanın zəngin bərpaolunan enerji potensialının reallaşdırılması, həmçinin ölkəmizin böyük mineral ehtiyatları, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, təhsil və insan kapitalının inkişafı sahələrində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu. Ölkələrimiz arasında turizm əlaqələrinin genişləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.
Qeyd edək ki, 1953-cü ildə təsis olunan və baş ofisi Seul şəhərində yerləşən “SK Group” Koreya Respublikasının ikinci ən böyük şirkətlər qrupudur. Şirkətin ötənilki gəliri 150,9 milyard, aktivlərinin həcmi isə 246,9 milyard ABŞ dollarıdır. Qlobal miqyasda törəmə şirkətlərinin və filiallarının sayı 512, dünya üzrə əlaqəli şirkətlərinin sayı isə 198 olan “SK Group”un müxtəlif ölkələrdə 100 mindən çox işçisi var. Şirkət energetika və kimya, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, yarımkeçiricilər və qabaqcıl materiallar, logistika, xidmətlər, biosəhiyyə və əczaçılıq istiqamətlərində fəaliyyət göstərir.

Press release 07 November 2023
President Ilham Aliyev received delegation led by Chairman of Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Korea
Baku, November 6, AZERTAC
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by Chairman of the Chamber of Commerce and Industry and SK Group of the Republic of Korea Chey Tae-won.
Noting that he last visited Azerbaijan 12 years ago, Chey Tae-won said that he was deeply impressed by the development processes and achievements in Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev during the past period, and congratulated him on this occasion. The Chairman pointed out economic cooperation opportunities between Azerbaijan and the Republic of Korea in various areas.
They discussed, in particular, the experience of the Korean company regarding the application of the concept of “smart city” and “smart village” in the liberated territories, realization of the rich renewable energy potential of Azerbaijan, as well as cooperation in Azerbaijan`s large mineral resources, and in the spheres of information and communication technologies, education and human capital development.
They exchanged views on the expansion of tourism relations between the two countries.
Founded in 1953 and headquartered in Seoul, SK Group is the second largest conglomerate in the Republic of Korea. Last year's revenue of the company was $150.9 billion, while the volume of its assets was $246.9 billion. The SK Group is composed of 512 subsidiary companies, branches globally and 198 affiliated companies worldwide. SK Group has more than 100,000 employees. The company operates in the areas of energy and chemistry, information and communication technologies, semiconductors and advanced materials, logistics, services, biohealth and pharmaceuticals.