Seulda Azərbaycan və Koreya arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın üçüncü iclası keçirilib
7 iyun 2023-cü ildə Cənubi Koreyanın Seul şəhərində Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Koreya Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın üçüncü iclası keçirilib.
İclas zamanı qarşılıqlı investisiyalar, sənaye, ticarət, kənd təsərrüfatı, energetika, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və turizm sahələrində əməkdaşlıq imkanlarına dair geniş müzakirələr aparılıb.
Sonda Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Koreya Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın üçüncü iclasının Protokolu imzalanıb.

Press release 07 June 2023
The 3rd Meeting of Joint Commission on Economic Cooperation between Azerbaijan and Korea was held in Seoul
On 7 June 2023, the 3rd Meeting of Joint Commission on Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Korea was held in Seoul, Korea.
During the meeting, discussions were conducted on the cooperation opportunities in the fields of mutual investments, industry, trade, agriculture, energy, education, health, culture and tourism.
In the end, the Protocol of the 3rd Meeting of Joint Commission on Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Korea was signed.