Mətbuat şərhi 18 mart 2026
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Koreya Respublikasının xarici işlər nazirinin xüsusi nümayəndəsi Beyk Cuhyonu qəbul edib
17 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Koreya Respublikasının xarici işlər nazirinin xüsusi nümayəndəsi Beyk Cuhyonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan ilə Koreya Respublikası arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, təhsil, yüksək texnologiyalar və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Tərəflər ikitərəfli münasibətlərin genişləndirilməsi, qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Koreya Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın, eləcə də Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin vacibliyi qeyd olunub. 2027-ci ildə ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 35 illiyinin qeyd olunacağı məmnunluqla diqqətə çatdırılıb.
Ölkəmizin bölgədə həyata keçirdiyi genişmiqyaslı enerji və nəqliyyat layihələri, alternativ enerjinin ixracı planlarından bəhs olunub, bu və digər istiqamətlərdə Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığı, o cümlədən C6 formatı çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyət məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Regionlararası əlaqələrin inkişafı, nəqliyyat və logistika imkanlarının genişləndirilməsi, eləcə də iqtisadi tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsinin önəmi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Tərəflər, eyni zamanda, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, o cümlədən Yaxın Şərqdə mövcud vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Koreya tərəfi vətəndaşlarının ölkəmizin ərazisindən keçməklə İrandan təxliyəsinə göstərilən dəstəyə görə dərin minnətdarlığını bildirib.

Press release 18 March 2026
Minister Jeyhun Bayramov received the Special Representative of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea
Jeyhun Bayramov, Azerbaijan’s Minister of Foreign Affairs, met with Baik Joohyeon, Special Envoy of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea.
The meeting focused on prospects for Azerbaijan–South Korea cooperation in political, economic, trade, educational, high-tech, and other areas.
Both officials emphasized the importance of strengthening bilateral relations and increasing reciprocal visits. They also highlighted the significance of the Azerbaijan–South Korea Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, as well as ongoing political consultations between the foreign ministries of the two countries. It was noted that 2027 will mark the 35th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and South Korea.
Discussions covered large-scale energy and transport projects implemented by Azerbaijan, the country’s plans to export alternative energy, and its cooperation with Central Asian countries, including interaction within the C6 format. The meeting underscored the importance of expanding interregional relations, enhancing transport and logistics capabilities, and fostering economic partnership.
Minister Bayramov briefed the Korean envoy on the current post-conflict situation in the region and Azerbaijan’s large-scale restoration efforts in its liberated territories. The discussion also touched on regional and international security developments, including issues in the Middle East.
Special Envoy Baik Joohyeon expressed his gratitude to Azerbaijan for facilitating the evacuation of South Korean nationals from Iran. The officials concluded the meeting by addressing other issues of mutual interest.