Mətbuat şərhi 07 fevral 2025
Xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Monqolustana səfər edib
3-5 fevral tarixində xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikasının hökumət missiyası Monqolustanda səfərdə olub.
Səfər zamanı Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Monqolustanın xarici işlər naziri xanım Batmunx Battsetseq, yol və nəqliyyat naziri Delqersixan Borxuu, Monqolustan Prezidentinin xarici siyasət məsələləri üzrə müşaviri Odbayar Erdenetsoqt, Milli Ticarət Palatasının prezidenti Lxaqvajav Tur-Od Nomunxaan ilə görüşüb.
Görüşlərdə Monqolustan tərəfi Azərbaycan hökumət missiyasını yüksək qiymətləndirib və hər iki tərəf üçün maraq doğuran, o cümlədən yüksək səviyyəli səfərlərin mübadiləsi, sərmayə, logistika imkanları, yaşıl enerji, humanitar və digər məsələlər müzakirə edilib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Monqolustan Xarici İşlər Nazirliyi arasında ikinci siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, qarşı tərəfdən isə Monqolustan xarici işlər nazirliyinin dövlət katibi Munxtşiq Lxanajav rəhbərlik ediblər. Siyasi məsləhətləşmələr zamanı ikitətəfli və çoxtərəfli siyasi əlaqələrin genişləndirilməsi, yüksək səviyyəli səfərlər mübadiləsi, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar, müqavilə-hüquq, iqtisadi-ticarət, energetika, mədənçilik, nəqliyyat, turizm, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunub.
Hökumət missiyasının üzvləri olan Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Energetika Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Müdafiə Sənaye Nazirliyinin, AzərGold nümayəndələri üçün Monqolustanın müvafiq dövlət qurumlarının yüksək vəzifəli rəsmiləri ilə görüşləri təşkil edilib. Azərbaycan nümayəndələri üçün bir neçə sahələrdə investisiya imkanları barədə ətraflı təqdimatlar edilib, müxtəlif sahələri əhatə edən əməkdaşlıq perspektivləri haqqında məzmunlu müzakirələr aparılıb.

Press release 07 February 2025
On February 3-5, the government mission of the Republic of Azerbaijan, led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Mr. Elnur Mammadov, paid a visit to Mongolia.
During the visit, Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov met with the Minister of Foreign Affairs of Mongolia, Ms. Batmunkh Battsetseg, Minister of Roads and Transportation, Mr. Delgersikhan Borkhuu, Advisor to the President of Mongolia on Foreign Policy, Mr. Odbayar Erdenetsogt, and President of the National Chamber of Commerce, Mr. Lkhagvajav Tur-Od Nomunkhaan.
Within the framework of the visit, the second political consultatative meeting was held between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of Mongolia. The meeting was led by Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov from the Azerbaijani side, and by State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Mongolia Munkhtshik Lkhanajav from the Mongolian side.
Also, meetings with high-ranking officials of the relevant state bodies of Mongolia were organized for the other members of the Azerbaijani delegation representing the Ministries of Economy, Energy, Agriculture and Defence Industry of the Republic of Azerbaijan as well as the "AzerGold" Closed Joint-Stock Company.
During the visit, tours to a number of industrial zones were organized for the members of the mission.