Mətbuat şərhi 13 aprel 2016
Rəsmi Yerevan 2 aprel tarixindən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatçı və təhrikçi əməlləri ilə cəbhədə yaranan gərginlik, təmas xətti boyunca sıx yaşayan Azərbaycan əhalisinin artilleriya və digər ağır silahlardan atəşə tutulması və nəticədə mülki insanlar arasında ölüm və yaralanma hallarına görə daşıdığı siyasi-hüquqi məsuliyyətdən diqqəti yayındırmaq və beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq məqsədilə işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə xarici media nümayəndələrinin səfərlərini təşkil etməyə cəhd edir.
Xarici medianın qoşunların təmas xəttində yaranmış gərginliyə marağını və peşəkar fəaliyyətini həyata keçirmək zərurətini anlayaraq, aşağıdakı qaydalara əməl edilməli olduğunu bildiririk:
- Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü və suverenliyinə və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət edərək, Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazilərində jurnalist fəaliyyətini həyata keçirmək niyyətində olan xarici media nümayəndələri əvvəlcədən Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinə müraciət etməlidir. Müraciətlər XİN-in internet saytı vasitəsilə elektron akkreditasiya formasında göndərilə bilər.
- Obyektivliyi və tarazlığı təmin etmək, birtərəfli yanaşmaya yol verməmək və beynəlxalq ictimaiyyəti düzgün məlumatlandırmaq üçün Ermənistan silahlı qüvvələrinin əməlləri nəticəsində qoşunların təmas xətti boyunca mülki Azərbaycan əhalisinə və obyektlərə dəymiş zərər də işıqlandırılmalıdır.
- Xarici mediaya Ermənistan tərəfinin beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmağa yönəlmiş dezinformasiya, yalan və təxribat xarakterli məlumatlarına, tərtib etdiyi qurama səhnələrə və yaydığı materialların səhihliyinə diqqətlə yanaşmağı tövsiyə edirik.

Press release 13 April 2016
The official Yerevan has been attempting to organize visits of foreign media to the occupied territories of Azerbaijan in order to deceive the international community and divert the focus from the political-legal liability they carry for the subversive and provocative actions of the Armenian armed forces since April 2 in the frontline, using heavy artillery and other heavy weaponry in the shelling of the Azerbaijani population across the line of contact and causing deaths and injuries among the civilians.
Understanding the need and interest of the foreign media to carry out their professional activities and cover the tensions on the contact line, we call the the following rules must be respected:
- Respecting Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty and the norms and principles of international law, the foreign media representatives intending to carry out the journalistic activities in the occupied territories of Azerbaijan by Armenia, should apply for accreditation from the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan in advance. The requests can be submitted from the MFA website via e-accreditation.
- To ensure objectivity and balanced attitude, to avoid one-sided approach and to provide the international community with the accurate information, the damage caused to Azerbaijani civilian population and objects as the result of the actions of the Armenian armed forces along the contact line should be highlighted.
- We advise the foreign media to carefully consider the accuracy of the materials provided by Armenia, which consists of misinformation, false and provocative materials and fabricated scenes, with the purpose of deceiving the international community.