Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Koreya Milli Assambleyasının Gender bərabərliyi və ailə komitəsi sədrinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Bakı, 7 dekabr, AZƏRTAC
Dekabrın 7-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Koreya Respublikası Milli Assambleyasının Gender bərabərliyi və ailə komitəsinin sədri İn-suk Kvonun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Parlamentin Mətbuat və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, söhbət zamanı ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Azərbaycan-Koreya münasibətlərinin mövcud vəziyyətinin məmnunluq doğurduğu qeyd olunub. Ölkələrimiz arasında fəal siyasi dialoqun və sıx iqtisadi əməkdaşlıq münasibətlərinin çoxsaylı istiqamətlər üzrə əlaqələrin inkişafına geniş perspektivlər yaratdığı diqqətə çatdırılıb. Vurğulanıb ki, münasibətlərimizin inkişafında yüksəksəviyyəli qarşılıqlı səfərlər, xüsusilə dövlət başçılarının səfərləri ikitərəfli münasibətlərin daha da genişlənməsi üçün çox möhkəm zəmin yaradıb.
Görüşdə, həmçinin hər iki ölkənin parlamentlərində fəaliyyət göstərən dostluq qruplarının parlamentlərarası münasibətlərin inkişafında xüsusi rol oynadığı diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı tərəflər gender məsələlərinə dair də fikir mübadiləsi aparıblar.
Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, Azərbaycanda qadın hüquqlarının təmin olunması, qadınların cəmiyyətdə və dövlət idarəçiliyində rolunun artırılması daim diqqət mərkəzindədir. O, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, eləcə də Milli Məclisdə Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin yaradılmasının bu sahədə hökumət-parlament əməkdaşlığının təmin edilməsi istiqamətində atılmış mühüm addım olduğunu bildirib.
İn-suk Kvon öz növbəsində Azərbaycanda olduğu kimi, Koreyada da gender məsələlərinə, qadın hüquqlarının qorunmasına və qadınların ictimai həyatda fəallıqlarının artırılmasına böyük əhəmiyyət verildiyini vurğulayıb.
Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu bildirən komitə sədri belə səfərlərin intensivliyinin daha da artacağına ümidvar olduğunu deyib. Ölkələrimiz və xalqlarımız arasında oxşar cəhətlərin çox olduğunu söyləyən İn-suk Kvon münasibətlərimizin inkişafı üçün böyük potensialın mövcudluğunu ifadə edib. O, enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında Azərbaycanın vacib rolunu diqqətə çatdırıb.

Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets Delegation Led by Chair of Gender Equality and Family Committee of Korean National Assembly
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with a delegation led by Chair of the Gender Equality and Family Committee of the National Assembly of the Republic of Korea In-suk Kwon. The relations between our countries and legislatures were talked over at the meeting.
The gratifying condition of the Azerbaijani-Korean relations, the active political dialogue, the fact that many areas are covered by the close economic co-operation and further growth prospects were all brought up as the conversation went on. They also stressed the solid relationship-boosting potential generated by high-level reciprocal visits, most importantly, those of the Heads of State.
Recalling her official visit to the Republic of Korea in November this year, the Speaker of the Milli Majlis fondly referred to the meetings held during it. Those meetings revolved round, amongst other things, the subject of broadening co-operation between the concerned committees of our legislative assemblies.
Then, they spoke of the special role that the friendship groups active in both parliaments played in broadening the linkage between our legislative bodies.
There was an exchange of opinions about gender matters. The Speaker of the Milli Majlis stressed that protection of women’s rights and enhancing their social and state administration profiles were very much in the focus in Azerbaijan. The emergence of the State Family, Women’s and Children’s Problems Committee and the establishment of the Milli Majlis Family, Women’s and Children’s Issues Committee marked a pivotal step taken to securing state-parliament co-operation in this topical area.
Gender matters, protection of women’s rights and making them more active socially are as paid as much attention to in Korea as they are in Azerbaijan, stressed Chair of the Gender Equality and Family Committee of the National Assembly of the Republic of Korea In-suk Kwon.
Having witnessed satisfaction with her visit to Azerbaijan, the Korean guest said she hoped that such trips would be intensified eventually. She mentioned the many similarities between our countries and nations before referring to the huge potential to boost the relations. Azerbaijan’s important role in the maintenance of energy security was touched on as well.
The current situation in the region was presented in the conversation, besides.
Amongst the officials who attended the meeting were Chair of the Milli Majlis Family, Women’s and Children’s Affairs Committee Hijran Huseynova as well as Member of the Republic of Korea National Assembly, Deputy Chair of its Gender Equality and Family Committee and Vice President of the Korea-Azerbaijan Inter-Parliamentary Friendship Group Shin Hyun-yong.