Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası və Ermənistan Respublikası Baş nazirinin Aparatının birgə açıqlaması
Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası regionda çoxdan gözlənilən sülhün əldə olunması üçün tarixi fürsətin yarandığı fikrini bölüşür. İki ölkə münasibətləri normallaşdırmaq, suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə hörmət əsasında sülh sazişinə nail olmaq niyyətini bir daha təsdiq edir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası və Ermənistan Respublikası Baş nazirinin Aparatı arasında aparılmış danışıqlar nəticəsində iki ölkə arasında etimad quruculuğu istiqamətində ciddi addımların atılmasına dair razılıq əldə olunub.
Humanizm dəyərlərini rəhbər tutaraq və xoşməramlı addım olaraq, Azərbaycan Respublikası 32 erməni hərbçini azad edir.
Ermənistan Respublikası öz növbəsində humanizm dəyərlərini rəhbər tutaraq və xoşməramlı addım olaraq, 2 azərbaycanlı hərbçini azad edir.
Xoş niyyətin təzahürü olaraq, Ermənistan Respublikası BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına Tərəf Dövlətlərin 29-cu Konfransına (COP29) ev sahibliyinə öz namizədliyini geri götürərək, Azərbaycan Respublikasının namizədliyini dəstəkləyir. Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası ümid edirlər ki, Şərqi Avropa Qrupuna daxil olan digər ölkələr də Azərbaycanın namizədliyini dəstəkləyəcək. Xoş niyyətin təzahürü olaraq, Azərbaycan Respublikası Ermənistanın Şərqi Avropa Qrupundan COP-un Büro üzvlüyünə namizədliyini dəstəkləyir.
Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası yaxın gələcəkdə əlavə etimad quruculuğu tədbirlərinin həyata keçirilməsi üçün müzakirələri davam etdirəcəklər və beynəlxalq ictimaiyyəti iki ölkənin qarşılıqlı etimadın yaradılmasına töhfə verəcək, bütün Cənubi Qafqaz regionuna müsbət təsir göstərəcək səylərini dəstəkləməyə çağırırlar.

Joint statement of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan and the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia
The Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia share the view that there is a historical chance to achieve a long-awaited peace in the region. Two countries reconfirm their intention to normalize relations and to reach the peace treaty on the basis of respect for the principles of sovereignty and territorial integrity.
Following the talks between the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan and the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia, an agreement has been reached on taking tangible steps towards building confidence between two countries.
Driven by the values of humanism and as a gesture of goodwill, the Republic of Azerbaijan releases 32 Armenian military servicemen.
In its turn, driven by the values of humanism and as a gesture of goodwill, the Republic of Armenia releases 2 Azerbaijani military servicemen.
As a sign of good gesture, the Republic of Armenia supports the bid of the Republic of Azerbaijan to host the 29th Session of the Conference of Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change, by withdrawing its own candidacy. The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan do hope that the other countries within the Eastern European Group will also support Azerbaijan’s bid to host. As a sign of good gesture, the Republic of Azerbaijan supports the Armenian candidature for Eastern European Group COP Bureau membership.
The Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia will continue their discussions regarding the implementation of more confidence building measures, effective in the near future and call on the international community to support their efforts that will contribute to building mutual trust between two countries and will positively impact the entire South Caucasus region.