Azərbaycanda minalardan təmizləmə üzrə 3-cü beynəlxalq konfrans keçiriləcək
Azərbaycan Respublikası Hökuməti və BMT-nin birgə təşkilatçılığı ilə humanitar minatəmizləmə üzrə üçüncü beynəlxalq konfrans keçiriləcək. “Minaların ətraf mühitə təsirinin azaldılması: Təhlükəsiz və yaşıl gələcək naminə resursların səfərbər edilməsi” başlıqlı konfrans 30-31 may 2024-cü il tarixlərində Azərbaycanın Zəngilan və Bakı şəhərlərində keçiriləcək. Sözügedən aktual mövzu Azərbaycanın COP29 sədrliyi ilə ahənglik təşkil edir.
Azərbaycan minalarla çirklənmə problemiylə ağır şəkildə üzləşən ölkə olaraq gələcək nəsillər üçün "yaşıl" sabahı təmin edəcək, mina təhlükəsindən azad olan dünya naminə qlobal səylərin birləşdirilməsi hədəfinə sadiqdir.

The 3rd International Conference on Mine Action to be held in Azerbaijan
The Government of the Republic of Azerbaijan and the United Nations will co-organize the third International Humanitarian Demining Conference. This year’s conference, titled "Mitigating Environmental Impact of Landmines: Resource Mobilization for a Safe and Green Future," will be held on May 30-31, 2024, in Zangilan and Baku, Azerbaijan. This timely topic aligns with Azerbaijan's presidency of COP 29.
As a country significantly affected by landmine contamination, Azerbaijan is committed to uniting global efforts towards a world free from the threat of landmines, ensuring a green tomorrow for future generations.